Krzyżowa - 26.02-02.03.2024 r.
"Moja i Twoja Historia" - polsko-niemiecki projekt edukacyjny w Krzyżowej.
15 uczniów z naszego Liceum wzięło udział w warsztatach w języku angielskim. Młodzież przełamywała lody w czasie zajęć integracyjnych, poznawała historię swoich rodzin w kontekście migracji oraz historyczne znaczenie Krzyżowej. Dyskutowali o mowie nienawiści, tożsamości, migracji, społeczeństwie obywatelskim i roli opozycji. Efekty tej pracy prezentowali ostatniego dnia. Było teatralnie, twórczo i " inaczej niż w szkole".
8
Międzynarodowy projekt edukacyjny Local in Global
W dniach 24-30 kwietnia 2023 r. grupa uczniów z naszego liceum wziełą udział w międzynarodowym projekcie edukacyjnym w Krzyżowej pt. "Local in Global". Młodzież z Polski, Niemiec, Bułgarii i Armenii integrowała się i dyskutowała po angielsku na tematy związane z ekologią i działalnością społeczną. Uczestnicy tak opisują swoje wrażenia po 3 dniach spędzonych razem: "Jest przyjazna atmosfera i fajni ludzie, podoba mi się, że nie ma presji i przymusu." (Magda, 1d); " Było fajnie w chill-out roomie wieczorem , gdy graliśmy w gry i porównywaliśmy języki, którymi mówimy" (Alex, 3c); "Najbardziej podobał mi się spacer z zamkniętymi oczami, w parach, w terenie. Było inaczej." (Oliwia, 1a).
Międzynarodowy projekt edukacyjny "Moja historia - Twoja historia"
Projekt dla młodzieży polskiej i niemieckiej organizowany przez Fundację „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego.
Od czterech lat uczniowie klas LO uczestniczą w projekcie w Krzyżowej (koło Wrocławia). Tematem spotkań są stosunki polsko-niemieckie po II wojnie światowej. Nasi uczniowie wspólnie z uczniami ze szkoły niemieckiej z Lubeki pracują warsztatowo w języku angielskim nad zagadnieniami związanymi z relacjami Polaków i Niemców w kontekście społecznym i historycznym.
W dniach 27.02 - 04.03.2023 uczniowie naszego liceum uczestniczyli w projekcie polsko-niemieckim w Krzyżowej koło Wrocławia "Moja historia - Twoja historia ". Przez kilka dni wzieli udział w warsztatach anglojęzycznych związanych z Unią Europejską i problematyką społeczną . Po zajęciach integracyjnych młodzież miała do wyboru realizację jednego z warsztatów:
1. Migration in the 20th and 21st Centuries/ Migracja w XX i XXI wieku
2. Childhood stories from Poland and Germany/ Losy dzieci doświadczonych przez historię z Polski i Niemiec
3. Media and Hate Speech / Mowa nienawiści w mediach
4. Civil society and opposition movements/ Społeczeństwo obywatelskie i opozycjaOprócz zajęć warsztatowych odbyła się wycieczka, podczas której uczniowie zapoznali się z historią Krzyżowej, rodziny von Moltke i losami ludności pochodzenia polskiego i niemieckiego zamieszkujących te ziemie.
Ideą projektu jest wzbudzanie ciekawości i chęci poznania innych osób i otaczającego nas świata, poszukiwanie podobieństw i dążenie do zrozumienia różnic, a także uczenie otwartości i umiejętności komunikacji.
Seria warsztatów językowo-kulturowych
Projekt jest realizowany od listopada 2023 r. do czerwca 2024 roku we współpracy z Katedrą Italianistyki Uniwersytetu Warszawskiego.
21
European Action Week Berlin 2023 r.
Nasza szkoła co roku uczestniczy w warsztatach językowych organizowanych w Berlinie. Tegoroczna edycja dotyczyła demokracji i problemów współczesnego świata.W warsztatach biorą udział uczniowie z różnych krajów m.in. z Niemiec, Ukrainy i Polski. Zajęcia są prowadzone w języku angielskim. Uczniowie doskonalą swoje umiejętności językowe oraz poznają tradycje i obyczaje innych krajów.
14
Międzynarodowy projekt w Krakowie
W dn. 24-29 września 2023 r. w Krakowie spotkała się młodzież z Bułgarii, Armenii, Niemiec, Mołdawii i Polski, (czyli właśnie uczniowie CX Liceum pod opieką nauczycielki języka angielskiego, pani Moniki Kocoń-Rychty).
Uczestnicy wzięli udział w warsztatach na temat ocieplenia klimatu, ekologicznego rolnictwa dla miasta, mobilności i transportu miejskiego oraz zmianach i życzeniach na przyszłość. W trakcie trwania projektu młodzi licealiści odwiedzili farmę miejską w Mydlnikach, Urząd Miasta - Wydział Transportu Miejskiego, „Smaki roślinne” - wegańską jadłodajnię, Kamieniołom Liban i Kopiec Krakusa. Bazą spotkań młodych był nieformalny Dom Kultury w Krakowie „Skład Solny”, gdzie młodzież tworzyła, dyskutowała i wymieniała się doświadczeniami.
"Nawiązałem relacje, których nie nawiązałbym nigdzie indziej" - relacjonuje jeden z uczestników CX LO im. R. Schumana. To doświadczenie zostanie na długo z naszą młodzieżą.
5
Projekt European Democratic Action Week 2022
Projekt polega na tym, że w Berlinie na tydzień spotykają się grupy młodzieży (14-17 lat), żeby podyskutować, wziąć udział w warsztatach i wymieniać się poglądami. Wszystko oczywiście w temacie demokracji i problemów współczesnego świata.
tekst2
Londyn- Brighton 08-14.05.2023 r.
Co robimy na warsztatach w Londynie? Otóż jest bardzo intensywnie, ale ciekawie:)
Podczas naszego pobytu na Wyspach zobaczyliśmy niezwykłe, pełne ciekawej architektury miejsca, poznaliśmy wyjątkowych ludzi i pogłębialiśmy swoją wiedzę językowo-kulturową.
Zaczęliśmy naszą brytyjską przygodę od Londynu. Podziwialiśmy panoramę miasta i Obserwatorium Greenwich. Zobaczyliśmy miasto „od środka" zwiedzając między innymi British Museum i Muzeum Figur Woskowych. Obejrzeliśmy też Londyn z góry, odwiedzając słynne Oko Londynu - London Eye. Ponadto przenieśliśmy się na najpiękniejsze klify Wysp Brytyjskich - kredowe wzgórza Seven Sisters, skąd udamliśmy się do nadmorskiego Brighton. Tutaj poczuliśmy niezwykłą orientalną atmosferę Pałacu Królewskiego i ‘weszliśmy’ w morze na odległość 524 m. Wszystkim atrakcjom towarzyszył język angielski, spotkania z interesującymi ludźmi - native speaker’ami. W tym naturalnym, dla języka angielskiego, środowisku łatwiej przełamaliśmy bariery mówienia i rozumienia, a kontakt z ciekawymi ludźmi i pełnymi interesujących historii miejscami poszerzył nasze horyzonty.
4