• Schumaniści na spektaklu "Odyseusz"

• Środowy wieczór 11 września humaniści z Schumana spędzili w Big Book Cafe. Obejrzeliśmy tam mikrospektakl „Odyseusz”. Tej jesieni twórcy książkowej kawiarni proszą znanych pisarzy o wybór dzieła jednocześnie klasycznego i aktualnego, a potem tworzą wokół niego wydarzenie na pograniczu literatury i teatru. Pierwszego wyboru dokonał Wit Szostak, którego świetny wykład o tytułowym bohaterze eposu Homera poprzedził wyreżyserowane przez Martę Twardowską przedstawienie. Hellenistyczna opowieść o wędrówce człowieka została zestawiona ze współczesnym problemem uchodźstwa. O spektaklu dyskutowaliśmy jeszcze długo po opuszczeniu kawiarni na Koszykowej.

• Letnia Szkoła ks. Jerzego Popiełuszki

•    Za nami niesamowite dni wspólnie spędzone z uczniami i nauczycielami z całej Polski w ramach IV Letniej Szkoły ks Jerzego Popiełuszki, która odbywała się 13-18 sierpnia 2024 w Warszawie. Organizatorami tego wspaniałego wydarzenia byli: Muzeum Księdza Jerzego Popiełuszki w Warszawie oraz Instytut Pamięci Narodowej.

Podczas Letniej Szkoły odbyło się wiele wykładów, spotkań ze świadkami historii, dyskusji dydaktycznych  oraz warsztatów (w tym dziennikarskie i notacyjne). Wykłady przeprowadzili pracownicy IPN w Warszawie, pracownik Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, pracownica Muzeum Podlaskiego w Białymstoku Ze świadkami historii spotykaliśmy się w sali konferencyjnej Domu Amicus lub w mieszkaniu ks Jerzego Popiełuszki (byli to, m.in. Józef Orzeł, rodzina ks. Jerzego Popiełuszki, nauczyciele z Miętnego, Anna Gręziak), również wyjeżdżając do Huty (m.in. Adam Szymański). Szczególnym przeżyciem był dla nas wyjazd do Bydgoszczy, Włocławka i Górska – podróż ostatnią drogą ks Jerzego Popiełuszki - nazwany później przez nas „pielgrzymką”. Obejrzeliśmy film pt. ”Popiełuszko. Wolność jest w nas”, jak również spotkaliśmy się z jego reżyserem Rafałem Wieczyńskim. Wzięliśmy udział w grze miejskiej na terenie miasta Warszawa. Zwiedziliśmy warszawskie Muzeum Księdza Jerzego Popiełuszki oraz obejrzeliśmy wystawę „Prawda i wolność. Popiełuszko” w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej. Dużo czasu spędziliśmy ze sobą rozmawiając, śpiewając, grając i wykonując różnorodne ćwiczenia/zadania. Pełni energii oraz umocnieni w kwestii wiary powróciliśmy do swoich domów w nadziei kolejnego spotkania za rok. Nawiązane znajomości i przyjaźnie będziemy pielęgnować.

Podpisujemy się we dwie w imieniu wszystkich uczestników IV Letniej Szkoły ks. Jerzego Popiełuszki:

Karina Pielak – uczennica, uczestniczka IV Letniej Szkoły ks. Jerzego Popiełuszki

Krystyna Michałowska – nauczycielka, uczestniczka IV Letniej Szkoły ks. Jerzego Popiełuszki

• ul. Jana III Sobieskiego 68
        • Sekretariat czynny:
          poniedziałek - czwartek 7.40 -15.00
          piątek - dzień bez interesantów
          Szkoła Podstawowa :
          poniedziałek 7.30 -15.00
          wtorek - czwartek 8.00 - 15.30
          piątek - dzień bez interesantów
          e-mail: sekretariat@zs59.waw.pl, zs59@eduwarszawa.pl