• Aktualności

Aktualności

        • Niezapomniana szkolna wycieczka do krajów bałtyckich i Skandynawii
          • Niezapomniana szkolna wycieczka do krajów bałtyckich i Skandynawii

          • W czerwcu uczniowie CXLO wraz ze swoimi nauczycielami wzięli udział w pięciodniowej wycieczce do krajów bałtyckich oraz Skandynawii. Już pierwszego dnia wcześnie rano wyruszyli autokarem w kierunku Rygi. Po przyjeździe, wieczorem spacerowali uliczkami miasta. Drugiego dnia zwiedzili najważniejsze zabytki Rygi, takie jak Stare Miasto, kościół św. Piotra, Dom Bractwa Czarnogłowych czy Zamek Ryski. Następnie przejechali do Tallina, skąd promem wyruszyli do Sztokholmu. Wieczór uczestnikom wycieczki umiliły występy artystyczne oraz dyskoteka na pokładzie statku. Trzeciego dnia licealiści poznawali uroki stolicy Szwecji. Zwiedzili ratusz, Pałac Królewski, malowniczą dzielnicę Gamla Stan oraz słynne Muzeum Vasa. Wieczorem ponownie wsiedli na prom, którym popłynęli do Finlandii. Uczniowie czwartego dnia odwiedzili Turku – najstarsze miasto Finlandii, a następnie zwiedzili Helsinki. Zobaczyli między innymi Plac Senacki, Sobór Uspieński oraz Park Sibeliusa, a potem udali się promem do Tallina. Ostatni dzień podróży upłynął pod znakiem ponownej wizyty w Rydze, gdzie był jeszcze czas na spacer po zabytkowym centrum miasta i zakup pamiątek. Pełni pozytywnych emocji, nowych doświadczeń i pięknych wspomnień uczniowie wrócili do Warszawy. Wycieczka była nie tylko cenną lekcją historii i kultury, praktycznego użycia języka obcego, ale również doskonałą okazją do integracji oraz wspólnego odkrywania niezwykłych zakątków Europy.

        • Szkocka przygoda młodzieży z CX LO Schumana
          • Szkocka przygoda młodzieży z CX LO Schumana

          • Po wyjazdach do Londynu i Brighton, Paryża przyszedł czas na kolejną przygodę — tym razem ruszyliśmy do Szkocji! Od 14 do 19 czerwca odkrywaliśmy kraj zamków, jezior, legend, niezwykłych krajobrazów i historii, którą czuć tam niemal na każdym kroku.

            Już pierwszy dzień pokazał, że będzie to wyjazd pełen wrażeń. Edynburg przywitał nas swoim wyjątkowym klimatem: zwiedziliśmy Edinburgh Castle, spacerowaliśmy po Royal Mile i zajrzeliśmy w okolice słynnego Elephant House, miejsca kojarzonego z początkiem historii Harry'ego Pottera.

            Kolejne dni przyniosły jeszcze więcej szkockich doświadczeń. Był rejs po Loch Lomond, wizyta przy legendarnych Kelpies, zwiedzanie Stirling Castle i spotkanie z historią Roberta Bruce'a oraz Williama Wallace’a.

            Nie zabrakło też muzyki i tradycyjnych szkockich tańców. Pod czujnym okiem profesjonalnej tancerki, która uczyła nas kroków, oraz z muzyką dud, granej przez lokalnego muzyka, uczyliśmy się tańczyć. Trzeba przyznać, że niektórzy uczniowie odnaleźli się w tym naprawdę znakomicie ;) 

            Szkocję poznawaliśmy jednak nie tylko przez zabytki i widoki. Uczyliśmy się języka w praktyce: podczas zajęć językowo-kulturowych, zadań w muzeach, rozmów z mieszkańcami i codziennych sytuacji. Angielski przestawał być szkolnym obowiązkiem, a stawał się narzędziem do odkrywania świata.

            Na naszej trasie znalazły się także National Museum of Scotland, szkocki parlament, Queensferry z widokiem na Three Bridges, a potem Highlands, Park Narodowy Cairngorms, Loch Ness i zamek Urquhart. Oczywiście podczas rejsu po Loch Ness wypatrywaliśmy Nessie — z pełnym zaangażowaniem i dużą wyobraźnią (niestety bezskutecznie;)

            Odwiedziliśmy również Glasgow, Kelvingrove Museum & Art Gallery, Riverside Transport Museum. Na zakończenie czekał na nas raz jeszcze Edynburg: tym razem okolice Palace of Holyroodhouse, Princes Street i pomnik Waltera Scotta.

            Każdy dzień tej podróży przynosił nowe miejsca, rozmowy, zadania i doświadczenia. Ten wyjazd pokazał nam, że nauka języka angielskiego nie kończy się w klasie. Czasem najwięcej zostaje po wspólnej przygodzie, spotkaniu z inną kulturą, przełamaniu nieśmiałości albo zachwycie nad miejscem, które wcześniej znało się tylko z mapy. Szkocja niewątpliwie poszerzyła nasze horyzonty, nauczyła nas otwartości i zostawiła mnóstwo wspomnień. Czekamy na kolejny rok szkolny - kto wie, może znowu zawitamy do Szkocji?

          • Moblina gra miejska

          • 24 czerwca 2026 r. uczniowie klas piątych SP 371 wzięli udział w mobilnej grze miejskiej – „Silni ciałem, silni duchem. Sport”.

          • Konstrukcje uczniów kl. VIIIa

          • Uczniowie klasy 8a skonstruowali robota z figur przestrzennych oraz figur płaskich. Wykonali go z myślą o swoich młodszych kolegach i koleżankach.

        • W siedzibie TVN
          • W siedzibie TVN

          • W piątek, 19 czerwca, młodzież z CX LO Schumana udała się z wizytą do telewizji TVN. W tajniki pracy w tej stacji wprowadzała nas Brygida Grysiak, dziennikarka, wiceredaktor naczelna TVN 24. Obejrzeliśmy studia nagraniowe – w tym największe w Europie, z którego nadawane są Fakty, Greenscreen – pomieszczenie z zielonym tłem, w którym za pomocą technik komputerowych wyczarowuje się złudzenie przebywania w dowolnym miejscu na ziemi. Niektórzy z nas weszli w rolę prezenterów wiadomości. Mieliśmy okazję porozmawiać z prowadzącym Fakty Piotrem Marciniakiem i Radosławem Mrozem, gospodarzem programu „Wstajesz i wiesz” w TVN 24 . Dziennikarz wprawił nas w konsternację wyjawiając, że pracę rozpoczął w Białymstoku w wieku 12 lat. Przekonaliśmy się, że do bycia dziennikarzem jest potrzebna pasja. Być może odnajdzie ją w sobie ktoś, kto gościł w TVN?

        • "Letnie granie w Pertinim i Schumanie"
          • "Letnie granie w Pertinim i Schumanie"

          • Festyn Zespołu Szkół nr 59 w tym roku szkolnym odbył się 12 czerwca i przebiegał wg hasła "Letnie granie w Pertinm i Schumanie". I rzeczywiście mnóstwo atrakcji czekało na przybyłych:

            • rozgrywki i zawody sportowe
            • kawiarenka
            • wata cukrowa
            • gofry
            • zimna lemoniada
            • grill
            • loteria fantowa
            • tatuaże i balony
            • dmuchańce i piniata
            • kolorowanki.

            Dziękujemy wszystkim, którzy przybyli na nasz festyn.

          • Konkurs Krasomówczy Public Speaking Contest 2026

          • Uczennica klasy 1b CXLO, Gabriela Kindeusz reprezentowała naszą szkołę w konkursie krasomówczym Public Speaking Contest 2026. Tegoroczny temat wystąpienia to "Curiosity killed the cat - is it good or bad to be curious?"

            Dziękujemy Gabi za zaangażowanie w konkurs i przygotowanie swojego przemówienia.

        • Złoto dla dziewcząt z CXLO
          • Złoto dla dziewcząt z CXLO

          • Podczas Mistrzostw Mokotowa Szkół Ponadpodstawowych w lekkoatletyce dziewczeta z CX LO im. Roberta Schumana odniosly historyczny sukces, zdobywajac I miejsce w klasyfikacji drużynowej. Dzięki świetnym występom, zaangażowaniu i walce do samego końca nasza reprezentacja okazała sie najlepsza spośród wszystkich uczestniczących szkół.

            Wielkie gratulacje i oby przyszły rok również okazał się tak wspaniały!
            Chłopcom mimo dużego zaangażowania tym razem nie udało się zdobyć żadnego medalu, ale liczy się także ich zaangażowanie i pasja sportowa. Liczymy, że w przyszłym roku powtórzymy sukcesy z ubiegłych lat.

        • Bal klas VIII
          • Bal klas VIII

          • 15 maja 2026 roku odbył się Bal Klas Ósmych, na którym wspólnie bawili się uczniowie klas 8a i 8b. Uroczystość rozpoczęła się tradycyjnym, staropolskim tańcem - polonezem. Jego podstawy młodzież opanowała dzięki - Pani Beacie Kuśmierczyk, której składamy serdeczne podziękowania za zaangażowanie i profesjonalne przygotowanie uczniów. Następnie głos zabrała Pani Dyrektor Monika Kalata, kierując do ósmoklasistów ciepłe słowa oraz życzenia powodzenia w wyborze szkół ponadpodstawowych. Po części oficjalnej rozpoczęła się zabawa, która obfitowała w liczne atrakcje. Ten wyjątkowy wieczór z pewnością na długo pozostanie w pamięci uczestników. Serdecznie dziękujemy rodzicom, którzy zorganizowali bal ósmoklasisty.

        • Zajęcia edukacyjne
          • Zajęcia edukacyjne

          • Zajęcia edukacyjne z uczniami klasy 5a SP 371 pt. "Podrobiony życiorys - działalność Legalizacji Okręgu Wileńskiego AK w Warszawie (1945-1948)"

          • Śladami „Lalki”

          • Łazienki, Krakowskie Przedmieście, kościół św. Krzyża, Uniwersytet Warszawski, hotel Europejski, Karowa, kościół pokarmelicki i Teatr Wielki – to tylko niektóre przystanki na trasie spaceru śladami „Lalki” Bolesława Prusa. W przechadzce po Warszawie udział wzięli uczniowie klasy 2 c, którzy wcielili się w rolę pilotów wycieczki po współczesnym, ale także dawnym mieście. Ich zadaniem było odtworzyć historię miejsc, które, Prus uwiecznił w swej wielkiej powieści, a obecnie stanowią wizytówkę Warszawy. Po drodze zajrzeliśmy także do Domu Spotkań z Historią na wystawę zdjęć Elliotta Erwitta, legendarnego fotografa agencji Magnum Photos. Z roli przewodników uczniowie wywiązali się celująco!

        • Wycieczka klas 7a,7b,8a na Jurę Krakowsko-Częstochowską 
          • Wycieczka klas 7a,7b,8a na Jurę Krakowsko-Częstochowską 

          • Uczniowie klas 7a, 7b, 8a wraz ze swoimi wychowawcami uczestniczyli w czterodniowej wycieczce, w czasie której odwiedzili wiele ciekawych miejsc, połączyli w ten sposób naukę, aktywny wypoczynek i dobrą zabawę.

            W programie wycieczki znalazły się warsztaty w Muzeum Dawnych Rzemiosł, podczas których uczniowie poznali tradycyjne zawody i samodzielnie przygotowali pizzę w czasie kulinarnych zajęć „Młodzi Włoscy Kucharze”. Młodzi miłośnicy historii zwiedzili zamki w Mirowie, Bobolicach i Ogrodzieńcu – najważniejsze punkty słynnego Szlaku Orlich Gniazd. Kolejny dzień przyniósł wycieczkowiczom spotkanie z niezwykłą przyrodą Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Spacer po Ojcowskim Parku Narodowym, zwiedzanie jednej z jurajskich jaskiń oraz podziwianie Maczugi Herkulesa i zamku w Pieskowej Skale pozwoliły uczestnikom odkryć piękno polskiego krajobrazu. Na zakończenie wycieczki uczniiowie wzięli udział w zajęciach wspinaczkowych w Podlesicach, gdzie pod okiem instruktorów poznali podstawy wspinaczki skałkowej i aktywnie spędzili czas w sercu Jury Krakowsko-Częstochowskiej.

            Wycieczka ucznów SP 371 była nie tylko okazją do zdobycia nowej wiedzy i poznania ciekawych miejsc, ale także do integracji, rozwijania pasji oraz wspólnego przeżywania niezapomnianych przygód pośród pięknych zakątków Polski.

          • Festyn szkolny

          • Zapraszamy rodziców, uczniów i sąsiadów naszej szkoły do przybycia na Festyn Zespołu Szkół nr 59, który odbędzie się 12 czerwca. 

          • UKS 59 Mokotów

          • Mamy świetną wiadomość dla wszystkich rodziców i uczniów! Od września w murach naszej szkoły oficjalnie startuje nowy klub sportowy – UKS 59 Mokotów. Na dzieci czekać będą aż 5 sekcji sportowych:

            ⚽ Piłka nożna

            🏐 Siatkówka

            🏀 Koszykówka

            🤸 Akrobatyka

            💃 Taniec

            Zapisy i szczegółowy grafik ruszają już wkrótce. Zapraszamy już w najbliższy czwartek na zebrania szkolne. Na terenie szkoły znajdziecie stoisko informacyjne klubu, gdzie będzie można o wszystko dopytać i zapisać dziecko.

            👉 Zapraszamy wszystkich rodziców i uczniów do polubienia oraz obserwowania oficjalnej strony klubu, gdzie będą pojawiać się wszystkie informacje organizacyjne: 

            https://www.facebook.com/UKS59Mokotow

          • Niezwykła lekcja języka polskiego w kl. 5b

          • „Drugie KIEDYŚ, o którym myślę, dotyczy tego, co było. KIEDYŚ nie było wojny ani Dzielnicy. KIEDYŚ można było sobie wyjechać  na wieś albo do lasu, albo nad rzekę, a nawet nad morze. KIEDYŚ byli ze mną rodzice i mieszkaliśmy wszyscy razem na Saskiej Kępie”.

            Arka Czasu, Marcin Szczygielski.

            W tę niezwykłą powieść zagłębiamy się od kilku dni na lekcjach języka polskiego w klasie 5b. Rzeczywistość Rafała, żydowskiego chłopca, który po ucieczce z warszawskiego getta ukrywa się w zoo, wciągnęła nas bez reszty.  Przez książkę wiodą nas mapy – te stworzone przez nas, prowadzące przez meandry fabuły – jak i te topograficzne, wiodące ulicami współczesnej Warszawy – jak się okazuje, jednocześnie bliskiej i odległej Warszawie roku 1942.

            Aby zrozumieć czas i przestrzeń, w której porusza się Rafał, udaliśmy się dziś (29.04) do Muzeum Żydów Polskich POLIN na warsztaty „Żonkile. O powstaniu w getcie oczami dziecka”. Po drodze sprawdziliśmy, którędy przebiegał mur getta. Podczas warsztatów poznaliśmy historię dwojga nastolatków, Zosi i Natana, piszących do siebie niezwykłe listy mimo trwającej wojennej zawieruchy. Odkryliśmy wielką rolę Janusza Korczaka i „Małego przeglądu” a muzealna wystawa przybliżyła nam wojenną codzienność dzieci, w której znalazło się miejsce także na zabawę  i wyobraźnię!  Druga z tych cech wydała się szczególnie istotna – bo przecież Rafał ucieka przed rzeczywistością w świat wyobraźni!

            Na zakończenie, mimo pogody, która próbowała pokrzyżować nam plany, zawitaliśmy do  Ogrodu Krasińskich na tamtejszy plac zabaw. Polecamy szczególnie tamtejszą karuzelę 😊.

    • Kontakty

      • Zespół Szkół nr 59
      • (22) 842-47-92
      • ul. Jana III Sobieskiego 68
        02-930 Warszawa
        Poland
      • Sekretariat czynny:
        Liceum Ogólnokształcące
        poniedziałek - czwartek 7.40 -15.00
        piątek - dzień bez interesantów
        Szkoła Podstawowa :
        poniedziałek 7.30 -15.00
        wtorek - czwartek 8.00 - 15.30
        piątek - dzień bez interesantów
        e-mail: sekretariat@zs59.waw.pl, zs59@eduwarszawa.pl
      • Kadry (pokój nr 8)
        tel. 22 842 47 92 wew. 20
      • Kierownik gospodarczy (pokój nr 9)
        e-mail:m.ziolkowska@zs59.waw.pl
      • DBFO Mokotów m. st. Warszawy, ul. Postępu 13, 02-676 Warszawa,
        tel.: 723 243 679
        e-mail: prowinski.iod@dbfomokotow.pl
    • Logowanie