Wesołych Świąt Bożego Narodzenia dla wszystkich nauczycieli i pracowników szkoły życzy Mały Samorząd Uczniowski.
Radosnych Świąt!
Jasełka Bożonarodzeniowe 2023
W tym roku szkolnym Jasełka Bożonarodzeniowe przygotowała klasa IIa SP pod kierunkiem p. EIizy Stelmaszyk i p. Mariusza Mućki. Występom towarzyszyła radość z nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia. Nie zabrakło też humoru i pięknej muzyki.
3
¡Feliz Navidad!
Świąteczna atmosfera na naszej lekcji hiszpańskiego. Nasi uczniowie przygotowali swoje kartki świąteczne
11
Coraz bliżej święta
W klasie IIIa SP już czuć święta,🌲dzisiaj w powietrzu unosił się zapach pierniczków i dźwięki kolęd.
7
Piątoklasiści w Muzeum Powstania Warszawskiego
Uczniowie klasy 5a wybrali się na wycieczkę do Muzeum Powstania Warszawskiego. Uczestniczyli w lekcji pt. "Konspiracja. Mały sabotaż", podczas której poznali najważniejsze fakty dotyczące okresu okupacji i różne sposoby walki Polaków z wrogiem. Dowiedzieli się, czym było i jak funkcjonowało Polskie Państwo Podziemne. Zastanawiali się nad tym, kim byli konspiratorzy – jakie zadania wykonywali, jak radzili sobie z niebezpieczeństwem oraz jak ukrywali swoją pracę. Podczas spaceru po ekspozycji piątoklasiści zobaczyli m.in., jak wyglądał lokal konspiracyjny. Na koniec zajęć utrwalili zasady i metody konspiracji poprzez naukę tajnego szyfru. To była ciekawa lekcja historii.
4
Instytut Myśli Schumana
Spotkanie z młodzieżą liceum poprowadzone przez Pana prof. Zbigniewa Krysiaka z Instytutu Myśli Schumana. Licealistom została przypomniana sylwetka patrona szkoły wraz z jego ideą. Spotkanie zakończyło się sprawdzeniem wiadomości, quizem z nagrodami. Okazało się, że nasi uczniowie są bardzo pilnymi słuchaczami.
15
Klasa IIa SP w świątecznym nastroju.
Uczniowie IIa SP w świątecznym nastroju podczas zajęć techniczno- plastycznych wykonali ozdoby choinkowe i stroiki świąteczne. 🎄✨️🎄
Warsztaty języka włoskiego
14 grudnia 2023 r. w naszej szkole odbywały się warsztaty języka włoskiego na temat "Mafia - mity i fakty". W warsztatach uczestniczyli uczniowie CX Liceum z klas 1-4. Warsztaty prowadziły dwie studentki II roku italianistyki: p. Maria Wiśniewska i p. Hanna Bondarenko pod okiem wykładowczyń Katedry Italistyki Uniwersytetu Warszawskiego: mgr Agaty Pachucy i mgr Aleksandry Pogońskiej- Baranowskiej.
9
Olimpiada Wiedzy o Mediach
Serdeczne gratulacje dla Antoniego Lylyka z klasy 4c LO, który przeszedł do III etapu Olimpiady Wiedzy o Mediach zorganizowanej przez Wydział Dziennikarstwa Informacji i Bibliologii UW. Był wśród 10 najlepszych uczestników z wojewodztwa mazowieckiego.
Bardzo się cieszymy z sukcesu naszego ucznia i życzymy powodzenia w marcu!
Warsztaty ozdób świątecznych
Klasa IIa SP była na wycieczce w Fabryce bombek, w której mieli okazję zobaczyć proces produkcji szklanych bombek. Podczas warsztatów, każdy uczeń wykonał swoją ozdobę choinkową. 🎄
3
Uczniowie IIa SP w Parku Rozrywki Mandoria
Klasa 2a SP wybrała się na całodniową wycieczkę do Parku Rozrywki Mandoria. Uczniowie przenieśli się do świata bajki, gdzie można było przemieszczać się z prędkością światła i poznać magię pięknych miasteczek epoki renesansu. Była to niezapomniana przygoda dla małych i dużych.
10
Lekcja „Moralność kamery” - zajęcia grupy FANI KINA I FILMU
W ramach listopadowej lekcji „Moralność kamery” członkowie grupy FANI KINA I FILMU obejrzeli film Krzysztofa Kieślowskiego z 1979 r. pt. „Z punktu widzenia nocnego portiera”. Już w trakcie oglądania pierwszych fragmentów w/w filmu młodzież przekonywała się co do tego, że ma do czynienia z człowiekiem o nietypowym zainteresowaniu – zamiłowaniu do sprawowania kontroli, którego sposób bycia/funkcjonowania podporządkowany jest otaczającej rzeczywistości społecznej. Znamienne są jego słowa:
„Dla mnie regulamin ważniejszy jest jak człowiek”
Po obejrzeniu filmu i podzieleniu się refleksjami na jego temat licealiści zostali podzieleni na zespoły i pracowali nad odpowiedziami na przydzielone im pytania:
- Jaki jest główny bohater filmu ?
- Jaki jest współczesny odpowiednik filmowego portiera ?
- Jaki obraz młodzieży zarysował bohater filmu Kieślowskiego ?
Wyniki swoich prac zaprezentowali na forum grupy.
Grupa wzięła udział w obchodach 21. Międzynarodowego Dnia Animacji, który w tym roku wypadał 28 października, ale skorzystała z opcji obejrzenia programu (17 filmów animowanych) w terminie późniejszym - koniec listopada. Członkowie grupy obejrzeli filmy przygotowane przez p. Piotra Kardasa – twórcę Festiwalu Animacji O!PLA – w towarzystwie szkolnych kolegów i koleżanek, m.in. z klasy 6a SP i 2d LO
3
Inauguracja współpracy z Katedrą Italianistyki UW
24 listopada br. warsztatami ,,We włoskich kręgach tego co emotywne” zainaugurowaliśmy współpracę z Katedrą Italianistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Zajęcia - bardzo ekspresyjnie, jak przystało na temat- prowadził dla nas pan Bartłomiej Krupa pod nadzorem dwóch wykładowczyń z uczelni: dr Patrycji Polanowskiej i mgr Agnieszki Kwapiszewskiej. Wyszliśmy od słowa dipendere (z wł. zależeć), by poznać krótką historię o tym, dlaczego Włosi „mówią” rękami i przyjrzeć się włoskiej rodzinie, która nie może się obejść bez spontanicznych gestów. Poznawaliśmy też znaczenie włoskich idiomów, dzięki czemu wiemy, że życzyć komuś, by wskoczył w paszczę wilka ( In bocca al lupo), wcale nie znaczy życzyć mu źle.
Ze strony szkoły zajęcia przygotowały pani Agnieszka Piątkowska–Gala i pani Ewa Wojszko. Organizatorom warsztatów bardzo dziękujemy!
Relację przygotowała Jadwiga Orzechowska, IIIc
11
Naukowe klasy
Uczniowie z klasy 3b oraz 2b CX Liceum wysłuchali wykładu pt. „O przypadkowych odkryciach w chemii” organizowanym przez Środowiskowe Laboratorium Ciężkich Jonów. Dzięki wykładowi licealiści dowiedzieli się wielu informacji na temat ważnych odkryć, bez których byłoby nam ciężko teraz żyć. Poznali również kilka ciekawostek, między innymi o tym w jaki sposób powstały chipsy czy też coca cola.
Ciekawie o matematyce - Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
Celem akcji jest propagowanie zabawowej formy nauczania - uczenia się matematyki. Ma ona zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób. I tak też się stało w przypadku uczniów klasy 5b SP, 6a SP, IId LO, Ie LO i Ib LO naszej szkoły. Uczniowie z uśmiechem na twarzy i z niekłamaną chęcią przystąpili do wykonywania przygotowanych przez p. Krystynę Michałowską dwóch działań. Pierwsze z nich, to udział w konkursie matematycznym pt. "Mistrz rachunku pamięciowego". Drugie działanie polegało na wykonaniu trzech zadań przy stolikach zadaniowych. Nauczyciela - koordynatora matematycznych zmagań dzielnie wspierała trójka asystentów - uczniów klasy 6a: Patrycja Midura, Antoni Prygiel oraz Daniel Szmit.
Organizatorem Głównym jest Wydawnictwo Karty Grabowskiego z Poznania.
25
Ic poszukuje Arkadii w Muzeum Narodowym
Klasa 1c uczestniczyła w lekcji muzealnej w Muzeum Narodowym. Uczniowie dowiedzieli się jak przedstawiany był motyw Arkadii w sztuce na przestrzeni wieków. W czasie zajęć wyrażali swoje emocje i skojarzenia tworząc swój zeszyt inspiracji.
IIIc i dzieła Pablo Picassa
Uczniowie klasy IIIc liceum wybrali się do Muzeum Narodowego, gdzie zwiedzili wystawę dzieł ceramicznych i litograficznycch wyjątkowego artysty Pablo Picassa.
Doradztwo zawodowe
Uczniowie klas III liceum wzięli udział w zajęciach z wykładowcą Uniwersytetu Meritum w ramach programu Kierunkowskaz. Tematem spotkania było rozpoznawanie i ocenianie własnych kompetencji w kontekście wyboru przyszłych studiów, pracy i prowadzącego do nich, pierwszego kroku, czyli przedmiotów maturalnych.