Uczniowie klasy 5a wybrali się na wycieczkę do Muzeum Powstania Warszawskiego. Uczestniczyli w lekcji pt. "Konspiracja. Mały sabotaż", podczas której poznali najważniejsze fakty dotyczące okresu okupacji i różne sposoby walki Polaków z wrogiem. Dowiedzieli się, czym było i jak funkcjonowało Polskie Państwo Podziemne. Zastanawiali się nad tym, kim byli konspiratorzy – jakie zadania wykonywali, jak radzili sobie z niebezpieczeństwem oraz jak ukrywali swoją pracę. Podczas spaceru po ekspozycji piątoklasiści zobaczyli m.in., jak wyglądał lokal konspiracyjny. Na koniec zajęć utrwalili zasady i metody konspiracji poprzez naukę tajnego szyfru. To była ciekawa lekcja historii.
Aktualności
Piątoklasiści w Muzeum Powstania Warszawskiego
- 4
Instytut Myśli Schumana
Spotkanie z młodzieżą liceum poprowadzone przez Pana prof. Zbigniewa Krysiaka z Instytutu Myśli Schumana. Licealistom została przypomniana sylwetka patrona szkoły wraz z jego ideą. Spotkanie zakończyło się sprawdzeniem wiadomości, quizem z nagrodami. Okazało się, że nasi uczniowie są bardzo pilnymi słuchaczami.
15
Klasa IIa SP w świątecznym nastroju.
Uczniowie IIa SP w świątecznym nastroju podczas zajęć techniczno- plastycznych wykonali ozdoby choinkowe i stroiki świąteczne. 🎄✨️🎄
Warsztaty języka włoskiego
14 grudnia 2023 r. w naszej szkole odbywały się warsztaty języka włoskiego na temat "Mafia - mity i fakty". W warsztatach uczestniczyli uczniowie CX Liceum z klas 1-4. Warsztaty prowadziły dwie studentki II roku italianistyki: p. Maria Wiśniewska i p. Hanna Bondarenko pod okiem wykładowczyń Katedry Italistyki Uniwersytetu Warszawskiego: mgr Agaty Pachucy i mgr Aleksandry Pogońskiej- Baranowskiej.
9
Olimpiada Wiedzy o Mediach
Serdeczne gratulacje dla Antoniego Lylyka z klasy 4c LO, który przeszedł do III etapu Olimpiady Wiedzy o Mediach zorganizowanej przez Wydział Dziennikarstwa Informacji i Bibliologii UW. Był wśród 10 najlepszych uczestników z wojewodztwa mazowieckiego.
Bardzo się cieszymy z sukcesu naszego ucznia i życzymy powodzenia w marcu!
Warsztaty ozdób świątecznych
Klasa IIa SP była na wycieczce w Fabryce bombek, w której mieli okazję zobaczyć proces produkcji szklanych bombek. Podczas warsztatów, każdy uczeń wykonał swoją ozdobę choinkową. 🎄
3
Uczniowie IIa SP w Parku Rozrywki Mandoria
Klasa 2a SP wybrała się na całodniową wycieczkę do Parku Rozrywki Mandoria. Uczniowie przenieśli się do świata bajki, gdzie można było przemieszczać się z prędkością światła i poznać magię pięknych miasteczek epoki renesansu. Była to niezapomniana przygoda dla małych i dużych.
10
Lekcja „Moralność kamery” - zajęcia grupy FANI KINA I FILMU
W ramach listopadowej lekcji „Moralność kamery” członkowie grupy FANI KINA I FILMU obejrzeli film Krzysztofa Kieślowskiego z 1979 r. pt. „Z punktu widzenia nocnego portiera”. Już w trakcie oglądania pierwszych fragmentów w/w filmu młodzież przekonywała się co do tego, że ma do czynienia z człowiekiem o nietypowym zainteresowaniu – zamiłowaniu do sprawowania kontroli, którego sposób bycia/funkcjonowania podporządkowany jest otaczającej rzeczywistości społecznej. Znamienne są jego słowa:
„Dla mnie regulamin ważniejszy jest jak człowiek”
Po obejrzeniu filmu i podzieleniu się refleksjami na jego temat licealiści zostali podzieleni na zespoły i pracowali nad odpowiedziami na przydzielone im pytania:
- Jaki jest główny bohater filmu ?
- Jaki jest współczesny odpowiednik filmowego portiera ?
- Jaki obraz młodzieży zarysował bohater filmu Kieślowskiego ?
Wyniki swoich prac zaprezentowali na forum grupy.
Grupa wzięła udział w obchodach 21. Międzynarodowego Dnia Animacji, który w tym roku wypadał 28 października, ale skorzystała z opcji obejrzenia programu (17 filmów animowanych) w terminie późniejszym - koniec listopada. Członkowie grupy obejrzeli filmy przygotowane przez p. Piotra Kardasa – twórcę Festiwalu Animacji O!PLA – w towarzystwie szkolnych kolegów i koleżanek, m.in. z klasy 6a SP i 2d LO
3
Inauguracja współpracy z Katedrą Italianistyki UW
24 listopada br. warsztatami ,,We włoskich kręgach tego co emotywne” zainaugurowaliśmy współpracę z Katedrą Italianistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Zajęcia - bardzo ekspresyjnie, jak przystało na temat- prowadził dla nas pan Bartłomiej Krupa pod nadzorem dwóch wykładowczyń z uczelni: dr Patrycji Polanowskiej i mgr Agnieszki Kwapiszewskiej. Wyszliśmy od słowa dipendere (z wł. zależeć), by poznać krótką historię o tym, dlaczego Włosi „mówią” rękami i przyjrzeć się włoskiej rodzinie, która nie może się obejść bez spontanicznych gestów. Poznawaliśmy też znaczenie włoskich idiomów, dzięki czemu wiemy, że życzyć komuś, by wskoczył w paszczę wilka ( In bocca al lupo), wcale nie znaczy życzyć mu źle.
Ze strony szkoły zajęcia przygotowały pani Agnieszka Piątkowska–Gala i pani Ewa Wojszko. Organizatorom warsztatów bardzo dziękujemy!
Relację przygotowała Jadwiga Orzechowska, IIIc
11
Naukowe klasy
Uczniowie z klasy 3b oraz 2b CX Liceum wysłuchali wykładu pt. „O przypadkowych odkryciach w chemii” organizowanym przez Środowiskowe Laboratorium Ciężkich Jonów. Dzięki wykładowi licealiści dowiedzieli się wielu informacji na temat ważnych odkryć, bez których byłoby nam ciężko teraz żyć. Poznali również kilka ciekawostek, między innymi o tym w jaki sposób powstały chipsy czy też coca cola.
Ciekawie o matematyce - Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
Celem akcji jest propagowanie zabawowej formy nauczania - uczenia się matematyki. Ma ona zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób. I tak też się stało w przypadku uczniów klasy 5b SP, 6a SP, IId LO, Ie LO i Ib LO naszej szkoły. Uczniowie z uśmiechem na twarzy i z niekłamaną chęcią przystąpili do wykonywania przygotowanych przez p. Krystynę Michałowską dwóch działań. Pierwsze z nich, to udział w konkursie matematycznym pt. "Mistrz rachunku pamięciowego". Drugie działanie polegało na wykonaniu trzech zadań przy stolikach zadaniowych. Nauczyciela - koordynatora matematycznych zmagań dzielnie wspierała trójka asystentów - uczniów klasy 6a: Patrycja Midura, Antoni Prygiel oraz Daniel Szmit.
Organizatorem Głównym jest Wydawnictwo Karty Grabowskiego z Poznania.
25
Ic poszukuje Arkadii w Muzeum Narodowym
Klasa 1c uczestniczyła w lekcji muzealnej w Muzeum Narodowym. Uczniowie dowiedzieli się jak przedstawiany był motyw Arkadii w sztuce na przestrzeni wieków. W czasie zajęć wyrażali swoje emocje i skojarzenia tworząc swój zeszyt inspiracji.
IIIc i dzieła Pablo Picassa
Uczniowie klasy IIIc liceum wybrali się do Muzeum Narodowego, gdzie zwiedzili wystawę dzieł ceramicznych i litograficznycch wyjątkowego artysty Pablo Picassa.
Doradztwo zawodowe
Uczniowie klas III liceum wzięli udział w zajęciach z wykładowcą Uniwersytetu Meritum w ramach programu Kierunkowskaz. Tematem spotkania było rozpoznawanie i ocenianie własnych kompetencji w kontekście wyboru przyszłych studiów, pracy i prowadzącego do nich, pierwszego kroku, czyli przedmiotów maturalnych.
Uczniowie na Seminarium Reportażystów Radiowych
22 listopada 2023 r. kilkoro uczniów klasy IIIc o profilu dziennikarsko-prawnym udało się z p. Agnieszką Książek na Ogólnopolskie Seminarium Reportażystów Radiowych do Polskiego Radia. Młodzież wysłuchała trzech reportaży nominowanych w konkursach: ,,Melchiory i Grand Prix KKRIT”. Brała udział w dyskusji na temat prezentowanych prac, ale przede wszystkim miała okazję zapoznać się z fachowymi uwagami dotyczącymi warsztatu reportażystów radiowych. Uczniom najbardziej podobał się reportaż Alicji Samolewicz-Jeglickiej "44 minuty” – wzruszająca opowieść o bezdzietności i pragnieniu posiadania dziecka i i miłości do dziecka nienarodzonego, który ostatecznie w Konkursie Melchiory został wyróżniony.
"Zdobyliśmy kolejne doświadczenie w świecie dziennikarstwa. Poznaliśmy kulisy pracy reportażystów, wysłuchaliśmy różnych opinii. Mimo, że jesteśmy młodzi i mamy jeszcze czas na wybór zawodu, ten dzień na pewno pomoże nam w podejmowaniu decyzji na przyszłość" – podsumowali uczniowie.
Relację przygotowała Aleksandra Stremler, kl. IIIc
Gra miejska wiodąca powstańczym śladem Ewy i Jerzego Stolarskich
20 listopada br. do Centrum Edukacyjnego przy ul. Marszałkowskiej 21/25 w Warszawie podążyła klasa Ie ze CX LO im. Roberta Schumana w Warszawie. Pani Anna Lasek - Kierownik Sekcji Edukacji Archiwalnej - ciepło i serdecznie powitała gości. Licealiści zostali zapoznani z zasadami oraz niezbędnymi szczegółami dotyczącymi mającej się odbyć za kilka chwil gry miejskiej. Podzieleni na 4-5 osobowe zespoły ("Ślączki", "Helenki", "Robaczki" i "Germany Soldiers") wyruszyli na Nowogrodzką 6A, aby tam rozpocząć grę. Pokonali deszcz i zimno ale przede wszystkim wykonali wszystkie zadania docierając szczęśliwie na "PRZYSTANEK HISTORIA". Zwycięzcami okazały się "Robaczki" mające niewielką przewagę czasową nad zespołem "Germany Soldiers". Pani Anna Lasek nagrodziła oba wspomniane zespoły, a następnie przedstawiła szczegółową analizę (z uwzględnieniem dokładnego czasu wykonania każdego zadania we wszystkich grupach) wykonywanych w trakcie gry zadań.
Tekst: p. Krystyna Michałowska
21
Uczniowie CX LO w Centrum Nauki Kopernik
W dniu 14 listopada uczniowie klas CX Liceum Ogólnokształcącego 1a, 1d i 2b wraz z wychowawcami zwiedzili Centrum Nauki Kopernik. Celem wycieczki było wspomaganie samodzielnego uczenia się, poznawanie świata, odkrywanie zjawisk przyrodniczych oraz rozbudzenie ciekawości uczniów przedmiotami przyrodniczymi czyli biologią, fizyką i chemią. Dzięki interaktywnej ekspozycji każdy uczestnik mógł dotknąć eksponatu, zobaczyć i dowiedzieć się jak działa. Centrum Nauki Kopernik odkryło przed naszymi uczniami najbardziej atrakcyjną stronę nauk ścisłych zachęcając i inspirując ich do pogłębiania zainteresowań w tym kierunku.
5
Tydzień Edukacji Globalnej
W tym roku Tydzień Edukacji Globalnej odbywa się pod hasłem „Pokój dla planety. Planeta pokoju”. Z tej okazji w sali nr 11B można zobaczyć plakaty poświęcone tematom związanym z konfliktami zbrojnymi, dążeniem do pokoju i doświadczeniom uchodźczym. Wspomniane plakaty stały się dla uczniów klasy Ie liceum przyczynkiem do dyskusji oraz okazją do podzielenia się między sobą refleksjami na w/w tematy.
Historia niedźwiedzia Wojtka
Najmłodsi uczniowie naszj szkoły odbyli fascynującą podróż przez tajemnice polskiej historii. Dzieci obejrzały spektakl "Historia misia Wojtka" o legendarnym niedźwiedziu Wojtku - dzielnym żołnierzu 2. Korpusu Polskiego dowodzonego przez gen. Władysława Andersa. Atrakcyjną lekcję historii przygotowało Biuro Przystanków Historia IPN. Dziękujemy!
5
Ie w POLIN na spektaklu "Czekając na dzień"
W Audytorium Muzeum Historii Żydów Polskich 10 listopada 2023 r. odbył się spektakl teatralny "Czekając na dzień" oparty na wspomnieniach Stelli Fidelseid. Spektakl przedstawia losy dwudziestoczteroletniej Żydówki, która przeżyła powstanie i likwidację getta warszawskiego. Fidelseid wyszła z kryjówki w piwnicy spalonego domu w getcie i nie wiedziała, dokąd iść. Odcięta od świata murem, umęczona głodem, chorobami i strachem miała do wyboru poddać się lub zawalczyć o życie mimo nikłych szans na przetrwanie. Spektakl odbył się z udziałem aktorek Teatru Polskiego: Grażyny Barszczewskiej oraz Doroty Bzdyli. Przedstawienie "Czekając na dzień" towarzyszy wystawie "Wokół nas morze ognia", którą zwiedzili już licealiści.
Tekst: p. Krystyna Michałowska
1
Archiwum Aktualności