Ulotka - pobierz i zeskanuj kod.
Poznaj nasze liceum
Klasa akademicka SGH
Bardzo się cieszymy ze współpracy z Szkołą Główną Handlową!!!
Dnia 27 lutego br. doszło do uroczystego podpisania umowy o współpracy pomiędzy rektorem SGH prof. Piotrem Wachowiakiem a Panią Dyrektor Moniką Kalatą, na mocy której CX Liceum Ogólnokształcące im. Roberta Schumana będzie prowadziło klasy akademickie SGH! Udział w programie stworzy naszym uczniom możliwość stałego kontaktu ze światem akademickim. Pozwoli także poznać ofertę edukacyjną uczelni oraz ułatwi dokonanie wyboru ścieżki zawodowej. W ramach programu organizowane będą dla uczniów klas licealnych o profilu ekonomicznym i społeczno-biznesowym indywidualnie dopasowane zajęcia dydaktyczne prowadzone przez nauczycieli akademickich oraz współpracowników SGH. Odbywać się one będą na terenie kampusu uczelni lub w siedzibach szkół ponadpodstawowych, a także online za pośrednictwem aplikacji MS Teams.
Pani Monika Kalata
Dyrektor Zespołu Szkół nr 59
4
"Moja historia, Twoja historia", polsko-niemiecki projekt edukacyjny w Krzyżowej
Uczniowie CX Liceum wraz z nauczycielakmi od 26 lutego do 1 marca 2024 r. biorą udział w projekcje międzynarodowym w Krzyżowej. Za nimi już pierwsze spotkania - integracyjne i wspólne warsztaty. Podczas zajęć młodzież podzieliła się historiami rodzinnymi swoich przodków. Przyglądała się ich losom w czasie wojen. Niektóre historie mogłyby posłużyć za scenariusz do filmu, inne były bardzo poruszające. Na pewno wszystkie bardzo zbliżyły grupę i uczyły patrzeć z różnej perspektywy. W czasie warsztatów praca w grupach była bardzo twórcza i zastosowano różne techniki: dramę, odgrywanie ról. Licealiści przygotowali na forum prezentację o szkołach i miastach - Warszawie i Lubece, a nawet częstowali się słodyczami ze swoich krajów.
Kolejnego dnia projektu młodzież została podzielona na trzy grupy tematyczne: 1) przeciwdziałanie mowie nienawiści 2) społeczeństwo obywatelskie i ruchy opozycyjne 3) migracja, dyskryminacja i tożsamość, w ramach których polska i niemicecka młodzież wykonywała konkretne zadania. Uczniowie również zwiedzili z przewodnikiem byłą posiadłość rodu von Moldke, w której teraz prowadzone są warsztaty i poznali znaczenie, i historię tego miejsca oraz losy byłych właścicieli.
6
Wilanowska Giełda Szkół
Uczniowie CX Liceum im. Roberta Schumana wraz z nauczycielami wzięli udział w Wilanowskiej Giełgdzie Szkół, podczas której mogli zaprezentować ósmoklasistom ofertę edukacyjną naszej placówki.
Disneyland - c'est tout!
Disneyland - c'est tout! To absolutna prawda, nie uwierzy, kto nie zobaczy! 30 lat temu, na ponad 20. km2 zbudowano bajkowe królestwo, które do tej pory zachwyca wszystkich - bez względu na wiek, płeć, wykształcenie i status materialny. Nas też Disneyland zachwycił, mimo deszczu prawie wszyscy zafundowali sobie ekscytującą podróż rollercoasterem (niektórzy nawet kilka razy), dookoła parku kolejką Disney Railroad, w popularnych filiżankach Mad Hatter's Tea Cups, karuzelą Lancelota. To niesamowite, że pomysłodawcom udało się odtworzyć świat z bajek Disney'a z taką dbałością o każdy szczegół, poczynając od architektury, przez muzykę i klimat, a kończąc na zapachu waty cukrowej i lodów z polewą karmelową. Kawiarnie, restauracje i sklepy nie pozwalały przejść obok obojętnie, dlatego - oprócz fantastycznych przeżyć - wieziemy z Disneylandu mnóstwo zdjęć, a do tego cudowne pluszaki, smakowite makaroniki i mocne postanowienie powrotu 😉 Wyobraźcie sobie, że to miejsce ma taaaką moc, że jeden zakochany postanowił się tutaj oświadczyć swej wybrance - przed disneyowskim pałacem! Bo życie to przecież bajka, czasem Main Street, czasem rollercoaster 🤣
Oprac. p. Anna Pycka
9
Bonjour, ici Paris, ca va bien?
Bonjour, ici Paris, ca va bien? Dziś kolejna porcja wrażeń. Dzień rozpoczęliśmy w Oranżerii napawając się widokiem obłędnych nenufarów pędzla nie byle kogo, bo samego Claude'a Moneta. Potem spacer Polami Elizejskich do Łuku Triumfalnego, po drodze kawa i malutkie croissanty dla podkreślenia francuskich klimatów, a potem - kierunek - Wersal. Kiedy wchodziliśmy do pałacu, w którym każdy z nas chciałby pomieszkać choć jeden dzień, zaczęło - niestety - padać. Nakarmiwszy więc oczy widokami zapierającymi dech w piersi wróciliśmy do naszego Versace (błękitny autobus), bo spacer po wersalskich ogrodach bez kaloszy i płaszcza przeciwdeszczowego nikogo nie skusił. Nikomu z nas nie zaproponowano też zamieszkania w królewskich luksusach, a świadomość smutnego końca Ludwika XVI i jego małżonki, Marii Antoniny, nie przekonała do zakupu precjozów w tamtejszym sklepie z pamiątkami. W drodze powrotnej z Wersalu przejechaliśmy przez La Defense, najnowocześniejszą dzielnicę Paryża, w której niejednego drapacza chmur nie powstydziliby się mieszkańcy Nowego Jorku. Potem - z powodu deszczu - zwiedzanie miasta z okien autobusu i ostatecznie, po obiedzie i zakupach na Montparnasse obejrzeliśmy miasto z wysokości 56 piętra. Ktoś nawet zastanawiał się, czy nie wejść na wieżę na piechotę, ale ostatecznie wszyscy wjechali windą. Było warto, te widoki pozostaną z nami na długo. Rozświetlone tysiącami neonów miasto, cudownie podświetlona wieża Eiffla, ulice, sklepy, galerie sztuki, aż dech zapierają w piersiach i nie sposób zaprzeczyć, że przy każdej pogodzie Paryż jest the best! W tym podniosłym nastroju wróciliśmy do hostelu, odpocząć przed kolejnym dniem i pogłębić integrację, bo to przecież nasza ostatnia noc w Paryżu😉 Jutro całodniowa przygoda w Disneylandzie, ciekawe czy będzie padać...
Oprac. p. Anna Pycka
11
Kreatywna IIIa SP
Dzieci z klasy IIIa SP zapraszają do wysłuchania utworu Aleksandra Fredry "Paweł i Gaweł".
Bon jour, ca va? Tres bien!
Bon jour, ca va? Tres bien! Za nami kolejny dzień w Paryżu! Jest cudownie, rejs statkiem po Sekwanie, spacer po Dzielnicy Łacińskiej, pogadanka o Sorbonie i jej absolwentach, zakupy na St. Germain, chwila na refleksję przy grobach Chopina i Morrisona na Pere- Lachaise, kolorowe szaleństwo Montmartu, cudowna bazylika Sacre Coeur... A do tego francuska kuchnia, dobra pogoda i cudowne nastroje. Paryż bardzo się nam podoba - wszyscy są zachwyceni. A dziś m. in. Wersal i Montparnasse. Będzie się działo! Wam też życzymy miłego dnia! Bisous!
Oprac. p. Anna Pycka
9
Zostań uczniem kl. I SP 371
Przygoda w Paryżu
Bonjour! Pozdrawiamy wszystkich z kolorowego i pachnącego croissantami Paryża. Po długiej, mało wygodnej podróży autokarem, dotarliśmy z samego rana do stolicy Francji. Najpierw podziwialiśmy z zewnątrz katedrę Notre Dame de Paris, gdzie wysłuchaliśmy w języku angielskim wykładu przewodników. Następnie podziwialiśmy przepiękne witraże w Sainte Chapelle. Ostatnim punktem programu tego dnia było zwiedzenie i podziwianie prac wielkich mistrzów w Luvr. O 18.30 udaliśmy się na obiadokolację i pyszny deser, po czym pojechaliśmy metrem na stację Porte d’Italie, by udać się do hostelu. Do usłyszenia jutro.
Oprac. p. Renata Wilczyńska-Kość
22
Rozprawa sądowa - metoda pracy z lekturą
W klasie 7A SP odbył się sąd na Balladyną, bohaterką dramatu Juliusza Słowackiego. Strony przygotowały się do rozprawy, świadkowie przedstawili swoje wersje wydarzeń, a ława przysięgłych wysłuchała zeznań. Sąd zdecydował o ukaraniu Balladyny za jej czyny.
3
Bal karnawałowy 2024 w SP 371
- 14
Wycieczka
List Dyrekcji ZS 59 do Rodziców uczniów klas I SP
Ie w Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej
Podczas lekcji archiwalno-historycznej licealiści mieli możliwość obejrzenia oryginałów dokumentów z okresu II wojny światowej. Były to, m.in. dokumenty więzienia na Pawiaku, karty osobowe Witolda Pileckiego/Tomasza Serafińskiego z kartoteki Gestapo Ciechanów/Płock oraz fałszywe kenkarty, jakimi posługiwał się podczas II wojny światowej, listy Polaków rozstrzelanych przez okupanta niemieckiego w zbiorowych egzekucjach w Palmirach, egzemplarz wydanej w 1944 r. powieści Aleksandra Kamińskiego pt. „Kamienie na szaniec”. W trakcie wizyty w Archiwum IPN uczniowie dowiedzieli się, co robimy w archiwum i jakie dokumenty gromadzimy, a także odwiedzili magazyny i pracownie archiwalne, gdzie poznali warunki przechowywania i zabezpieczania materiałów archiwalnych. Na zakończenie lekcji archiwalnej pierwszoklasiści wzięli udział w interaktywnym quizie z zagadnień prezentowanych podczas spotkania. Zwycięzcy quizu otrzymali nagrody rzeczowe - gadżety IPN.
https://www.facebook.com/photo?fbid=943128727450352&set=pcb.943128854117006
Oprac. p. Krystyna Michałowska
16
ITALODIPENDENTI - warsztaty językowo-kulturowe
Przypominamy, że w Zespole Szkół nr 59 realizowany jest od listopada 2023 r. do czerwca 2024 roku projekt we współpracy z Katedrą Italianistyki Uniwersytetu Warszawskiego.
22
Dzień otwarty dla kandydatów do klasy I SP
Dzień otwarty w SP 371
Zapraszamy kandydatów do klas pierwszych szkoły podstawowej i ich Rodziców na Dzień Otwarty, który odbędzie się 21 lutego 2024 roku o godz. 17.30 w pawilonie A naszej szkoły. Do zobaczenia!
Przedszkolaki z wizytą
Przed feriami klasa 2a ponownie wystawiła jasełka. Tym razem publicznością były przedszkolaki wraz z nauczycielkami z pobliskich Przedszkoli nr 284, 140 oraz 299. Dziękujemy za liczne przybycie. Jednocześnie pragniemy zaprosić rodzicow wraz z dziećmi na Dzień Otwarty dla przyszłych kandydatów do klas pierwszych w dniu 21.02.204 na godz. 17.30. DO ZOBACZENIA !!!
Tydzień Edukacji Globalnej
W tym roku Tydzień Edukacji Globalnej odbywa się pod hasłem „Pokój dla planety. Planeta pokoju”. Z tej okazji w sali nr 11B można zobaczyć plakaty poświęcone tematom związanym z konfliktami zbrojnymi, dążeniem do pokoju i doświadczeniom uchodźczym. Wspomniane plakaty stały się dla uczniów klasy Ie przyczynkiem do dyskusji oraz okazją do podzielenia się między sobą refleksjami na w/w tematy.
Opracowała: p. Krystyna Michałowska