Aktualności
Ogłoszenie
Podsumowanie projektu edukacyjnego
Podsumowanie projektu edukacyjnego związanego z obecnością w naszej szkole międzynarodowej wystawy o Anne Frank pod hasłem "Pozwólcie mi być sobą".
Podsumowanie działań w Filmotece Szkolnej
Szkolna Grupa Filmowa FANI KINA I FILMU działająca w Szkole Podstawowej Nr 371 w trakcie całego roku szkolnego 2024/2025 realizowała różne zadania związane z filmem (wyjścia do kina, warsztaty filmowe, szkolne gry filmowe, kręcenie filmików, dyskusja nad obejrzanymi filmami...).
Podczas uroczystości zakończenia roku szkolnego 2024/2025 członkowie grupy otrzymali dyplomy i torby z logo ogólnopolskiego projektu edukacyjnego FILMOTEKA SZKOLNA. Dziękujemy za nie opiekunce projektu z ramienia FINY - Pani Gabrieli Wojciechowskiej.
Warszawa, 27.06.2025
II część gry filmowej
Czwartoklasiści z 4a SP 371 są autorami pomysłów do II części gry filmowej dotyczącej filmu "Kleks i nowy wynalazek Filipa Golarza". Uczestnicy gry - uczniowie 4b - odpowiadali na pytania znajdujące się wewnątrz balonów, odgadywali z zamkniętymi oczami składniki do deseru, lepili postaci z w/w filmu mając do dyspozycji plastelinę/modelinę, pisali swoje imiona w odwrotnej kolejności - od końca zaczynając - odczytywali je i zastanawiali się nad tym, kim by byli na planecie Mars/Wenus. Za poprawne wykonywanie zadań otrzymywali części układanki/puzzle, którą składali na mecie, żeby móc otrzymać wybrane nagrody. Prowadzącymi byli uczniowie z klasy 7a.
19
# itaLOdipendenti - podsumowanie
W dn. 29.05.2025r. klasy III naszego liceum uczestniczyły w ostatnim już w tym roku szkolnym i akademickim wykładzie otwartym w Katedrze Italianistyki. Wykład na temat motywu podróży, poetyki i przekładu w Boskiej Komedii prowadził student studiów doktoranckich p. Bartłomiej Krupa. Pan Bartłomiej prowadził już wcześniej warsztaty w naszym liceum - było to 2023r.
Na zajęciach o Boskiej Komedii Dantego obecne były dr Patrycja Polanowska i dr Agnieszka Kwapiszewska - koordynatorka projektu. Kontynuacja projektu # itaLOdipendenti przewidziana jest na kolejny rok szkolny.
Ogłoszenie
Festyn Zespołu Szkół nr 59
Tradycyjnie w czerwcu odbyła się nasza szkolna impreza - festyn. Integracyjnie bawiła się młodzież licealna oraz uczniowie klas podstawowych wraz z rodzicami i społecznością lokalną. Były pyszne zapiekanki, ciasta, gofry, naleśniki, grill, zimna lemoniada, wata cukrowa i popcorn. Na boisku szkolnym odbywały się zabawy sportowe oraz piniata, nieodzownym elementem był kram z tatuażami i loteria fantowa oraz stoisko z kwiatami.
33
Spacer po Warszawie uczniów kl. Va
17 czerwca uczniowie klasy 5a SP 371 wraz z nauczycielami wybrali się na wyjątkowy spacer po Warszawie śladami lektur szkolnych, a dokładnie książek "Katarynka" Bolesława Prusa i "Tajemniczy ogród" Frances Hodgson Burnett. Piątoklasiści spacerowali Krakowskim Przedmieściem, gdzie Prus często przebywał i do dziś znajduje się jego pomnik. Wędrowali także ulicą Miodową, gdzie dzieci mieściła się kamienica z noweli "Katarynki", w której mała niewidoma dziewczynka po raz pierwszy usłyszała dźwięki katarynki. Choć "Tajemniczy ogród" nie jest książką polską, a akcja dzieje się w angielskim Yorkshire, jej przesłanie i obraz przemieniającej mocy natury świetnie oddają charakter warszawskich ogrodów. Idealnym miejscem, by poczuć magię tej powieści był Ogród Botaniczny. Warto dodać, że piatoklasiści otrzymali ważne zadanie w czasie wycieczki, a mianowcicie to oni wykonywali zdjęcia. Stali się zatem autorami zdjęć zamieszczonych na stronie szkoły.
67
III część warsztatów pt. HISTORIE OBRAZKOWE
Czwartoklasiści z warszawskiego Zespołu Szkół nr 59 podczas III części warsztatów pt. HISTORIE OBRAZKOWE. Organizatorem warsztatów było Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy. Ukończenie cyklu warsztatów czwartoklasiści postanowili uczcić w restauracji McDonalds.
73
X edycja Digital Youth Forum
Licealiści z IIe CX LO im. Roberta Szumana wzięli udział w X edycji Digital Youth Forum. To wydarzenie poświęcone edukacji w zakresie pozytywnego, kreatywnego i bezpiecznego korzystania z internetu, skierowane do uczennic i uczniów szkół ponadpodstawowych. Tym razem młodzież z całej Polski spotkała się w Teatrze Muzycznym ROMA. Ze sceny padło szereg informacji, wskazówek i porad skierowanych do młodzieży. Muzyka, drożdżówki, lody oraz pizza wprawiły w dobry humor każdego.
13
Spacer śladami "Lalki" Bolesława Prusa
9 czerwca uczniowie klas IIa, IId CXLO wzięli udział w wyjątkowej wycieczce literackiej po Warszawie. Jej celem był spacer śladami bohaterów „Lalki” Bolesława Prusa – jednej z najwybitniejszych powieści polskiego pozytywizmu. W trakcie wyprawy młodzież miała okazję nie tylko lepiej poznać treść lektury, ale również zobaczyć miejsca, które odegrały ważną rolę w życiu jej bohaterów. Warto zaznaczyć, że przewodnikami tej wycieczki byli sami licealiści, którzy przygotowali się do tego wyjątkowego oprowadzania.
Wycieczkę rozpoczęliśmy w Alejach Ujazdowskich, gdzie niegdyś mieszkała arystokracja, w tym rodzina Łęckich. Zawitaliśmy do Łazienek Królewskich i Parku Ujazdowskiego, gdzie na kartach powieści spacerowali Izabela Łęcka i Stanisław Wokulski. Zatrzymaliśmy się na Krakowskim Przedmieściu, gdzie – według powieści – znajdował się sklep galanteryjny Stanisława Wokulskiego i mieszkanie Ignacego Rzeckiego. Zeszliśmy także, jak dawniej sam Wokulski, na Powiśle, by zobaczyć, jak zmieniła się ta dzielnica od czasów II poł. XIX w.
Podczas wycieczki uczniowie mogli nie tylko przypomnieć sobie najważniejsze wydarzenia powieści, ale także zrozumieć kontekst społeczny i historyczny XIX-wiecznej Warszawy. Był to to świetny sposób, by na nowo odkryć miasto, jego historię i bohaterów jednej z najwybitniejszych powieści polskiego pozytywizmu.
19
Wystawa "Powstanie Warszawskie 1944. Spragnieni wolności"
Wystawa "Powstanie Warszawskie 1944. Spragnieni wolności" w Związku Powstańców Warszawskich była wstępem do lekcji historii dla klasy IIc CXLO. Młodzież miała również okazję wziąć udział w spotkaniu z Panem Januszem Walędzikiem, pseudonim Czarny, który opowiedział historię swojej walki w Powstaniu Warszawskim. Opowieść spotkała się z wielkim zainteresowaniem i ogromnym wzruszeniem, zakończyła się brawami i łzami w oczach nastolatków.
5
Pierwszy tydzień oprowadzania po wystawie "Pozwólcie mi być sobą"
W naszej szkoła można oglądać wystawę "Pozwólcie mi być sobą". Wybrani uczniowie CX LO im. Roberta Schumana, którzy wcześniej uczestniczyli w specjalnych warsztatach przygotowujących ich do roli przewodników, oprowadzali uczniów Zespołu Szkół nr 59 po wystawie "Pozwólcie mi być sobą".
Oprowadzania:
- trójka licealistów: Aaron, Artem i Maksymilian z klasy 2e LO im. Roberta Schumana oprowadzają po wystawie "Pozwólcie mi być sobą" uczniów klasy 4a SP Nr 371. Pokazali czwartoklasistom również film "Krótkie życie Anny Frank", w którym - choć na krótko - widzimy Annę. W filmie czytane są fragmenty Pamiętnika Anne Frank;
- grupa drugoklasistów CXLO: Karolina, Pola, Aaron, Artem i Maksymilian, oprowadzała po wystawie swoich kolegów z klasy programowo starszej o rok - IIIa;
- uczniów i uczennice klasy VIIIa SP371 po wystawie "Pozwólcie mi być sobą" oprowadzali: Hania z kl. IIc i Kuba z kl. IIIe CXLO;
- Aaron, Artem i Maksymilian oprowadzili po wystawie kolegów i koleżanki ze swojej klasy, czyli IIe;
- trójka licealistek: Karolina, Pola i Roksana z klasy IIb CXLO ooprowadziła po wystawie uczniów klasy 6a SP 371;
- przewodnikami licealistów z Ic CXLO po wystawie byli Hania z IIc i Kuba z IIIe;
- uczniów IIc CXLO po wystawie "Pozwólcie mi być sobą" oprowadzali Hania z IIc wspierana przez Kubę z IIIc;
- ponoć najtrudniej jest oprowadzać swoją klasę. Jednak w przypadku Kuby to nie sprawdziło się. W oprowadzaniu po wystawie "Pozwólcie mi być sobą" kolegów i koleżanek Kuby z klasy IIIe wspierała Hania z IIc;
- Ewa i Marietta oprowadzały po wystawie "Pozwólcie mi być sobą" swoją klasę - IId. Cenne okazało się wsparcie koleżanek z równoległej klasy, czyli Hani oraz Marii z IIa;
- licealistów z klasy Ib CXLO po wystawie oprowadzali Hania z IIc i Kuba z IIIe;
- Aaron i Artem, licealiści z 2e oprowadzali po wystawie "Pozwólcie mi być sobą" uczniów kl. IIId;
- Maria i Hania oprowadziły po wystawie "Pozwólcie mi być sobą" kolegów i koleżanki ze swojej klasy - IIa CXLO.
85
Zielona szkoła klasy 3a i 3b SP 371
W czasie zielonej szkoły uczniowie klas 3a i 3b wraz z wychowawczyniami wybrali się na dwa dni do Torunia. Podczas wycieczki zwiedzili Stare Miasto, uczestniczyli w warsztatatach w Żywym Muzeum Piernika, obejrzeli seans w Planetarium. Drugiego dnia zielonej szkoły zwiedzili Domu Kopernika, bawili się w różne zabawy i gry w plenerze. Jednym słowem było cudownie!
18
# itaLOdipendenti
27 maja odbyła się kolejna seria warsztatów kulturowo- językowych dla uczniów naszego liceum. Tym razem warsztaty były zatytułowane: Come canta l'Italia? Muzyka włoska od klasyki, przez San Remo po współczesność oraz Włoskie nonny- influencerki.
Warsztaty prowadziły studentki III i IV roku italianistyki: Magdalena Jabłońska, Helena Grochala i Julia Krzewska. Zajęcia obserwowała koordynatorka projektu # itaLOdipendenti - dr Agnieszka Kwapiszewska5
FESTYN SZKOLNY ZS 59
Konkurs Krasomówczy Public Speaking Contest
4 czerwca po raz dziesiąty odbył się rejonowy etap Konkursu Krasomówczego Public Speaking Contest. Naszą szkołę reprezentowała Karina Pielak z klasy 2e. Temat tegorocznej edycji to: "Learning from mistakes: How every challenge is an opportunity. Present it from your perspective, share your story". Poziom konkursu był bardzo wysoki, laureaci etapu rejonowego spotkają się w Łodzi podczas konferencji IATEFL we wrześniu. Dziękujemy Karinie za udział i wysiłek, który włożyła w przygotowanie swojego wystąpienia ☺️
p. Anna Leśniewicz
Z wizytą w „perełce baroku”
W piątek, 3 maja, uczniowie klasy 1c CXLO o profilu medialno-prawnym udali się na lekcję w terenie. Temat stanowił barok, a celem wyprawy było obejrzenie zespołu klasztornego ojców Bernardynów z kościołem św. Antoniego na Czerniakowie („barokowej perełki” – jednej z najpiękniejszych świątyń w Warszawie). Zwiedziliśmy zabytkowe wnętrze świątyni, podziwialiśmy ołtarz, prezbiterium i inne elementy architektoniczne – pylony, stiuki, malunki, kopułę z latarnią. Dowiedzieliśmy się także więcej o historii zakonu Bernardynów i samego kościoła. Wielkie wrażenie zrobiła na nas krypta, w której umieszczone są w całości relikwie św. Bonifacego. Udało nam się także obejrzeć podziemia, gdzie znajduje się sarkofag fundatora kościoła - Stanisława Herakliusza Lubomirskiego.
W drodze powrotnej do szkoły zatrzymaliśmy się na herbatę, by w swobodniejszej atmosferze podzielić się wrażeniami ze zwiedzania. Wszyscy byli zgodni, że była to niesamowicie interesująca i wartościowa lekcja. Dziękujemy Ojcom Bernardynom za umożliwienie nam zwiedzania obiektów, które na co dzień nie są dla turystów dostępne.
Tymoteusz Jarosz, Ic
6
Wycieczka na Roztocze
Wycieczka na Roztocze klas 4b, 6a, 6b i 7a. Pierwszego dnia zwiedziliśmy Lublin i wzięliśmy udział w warsztatach z wypieku cebularzy. Drugi dzień upłynął na integracji w terenie. Trzeci dzień przeznaczyliśmy na poznanie Zamościa. Wróciliśmy do szkoły z bateriami naładowanymi na ostanie tygodnie nauki.
Relacja z wycieczki na Roztocze napisana przez Uczniów klasy 4b:
Spotkaliśmy się o godzinie 8.30. Wszyscy uczestnicy stawili się punktualnie na miejsce zbiórki. W znakomitych nastrojach dojechaliśmy do Puław. W Parku Czartoryskich obejrzeliśmy Świątynię Sybilli, ale największe wrażenie zrobiły na nas pawie. Jeden z nich był biały, inny – kolorowy, pięknie pozował nam do zdjęć.
Po krótkim zwiedzaniu wyruszyliśmy w drogę do Lublina. Obejrzeliśmy kościół św. Mikołaja, najstarszą świątynię w tym mieście. Potem z panią przewodniczką poszliśmy na Stare Miasto obejrzeć renesansowe kamienice. Usłyszeliśmy legendę o czarciej łapie i kamieniu nieszczęść. Po spacerze poszliśmy do Muzeum Cebularza – lokalnego przysmaku, czyli bułki z cebulą i makiem. Ma to smak słodko-gorzki i nie wszystkim smakuje, większość z nas uznała jednak, że jest pyszny! Dowiedzieliśmy się, że żeby nazwać cebularz lubelskim, potrzebny jest specjalny certyfikat. W lodziarni Bosko zjedliśmy lody.
Po tych atrakcjach pojechaliśmy do pensjonatu w Zwierzyńcu, gdzie straszyły nas… duchy. W nocy same włączały się nam czajniki, telewizory i otwierały drzwi. Byliśmy jednak bardzo dzielni!
Następny dzień przeznaczony był na gry w lesie. Nasza klasa poszła na dmuchańce, mieliśmy ognisko, grę przyrodniczą i zwiedziliśmy muzeum z wypchanymi zwierzętami. Wieczorem graliśmy w mafię i zrobiliśmy imprezę, na której była prawie cała klasa!
Ostatniego dnia zwiedzaliśmy Zamość. Pani przewodnik opowiadała nam o rodzinie Zamoyskich, legendzie związanej z herbem szlacheckim Jelita. Poznaliśmy miasto, zwiedziliśmy katedrę i Muzeum Zamojskie. Na koniec kupiliśmy zabawki i pamiątki. Ostatnim punktem wycieczki był najazd na McDonald’s.
Z pełnymi brzuchami i naładowanymi bateriami wróciliśmy do Warszawy i do rodziców, którzy trochę się za nami stęsknili.
80
Wycieczka w Karkonosze
Uczniowie klas 3b i 3d CXLO wyjechali na cztery dni w Karkonosze. W planie wycieczki był spacer z pilotem ścieżką dydaktyczną do wodospadu Kamieńczyk oraz wizyta w Leśnej Hucie Szkła, gdzie uczestniczyliśmy w pokazie wyrobu przedmiotów ze szkła
Drugi dzień to piesza wycieczka z przewodnikiem na Śnieżkę (1603 m. n.p.m.), gdzie zobaczyliśmy zimowy krajobraz w środku wiosny oraz zwiedzanie Świątyni Wang w Karpaczu, która do Polski przywędrowała aż z Norwegii, a obecnie uznawana jest za jeden z najstarszych drewnianych kościołów w Polsce.
Czwartek to zwiedzanie Pragi, w tym Placu Wacława - miejsca ważnego dla Prażan i historii Czech, spacer Drogą Królewską na Rynek Starego Miasta, pomnik Husa, Kościół Marii Panny przed Tynem, Most Karola; Hradczany - Zamek Praski i Katedra św. Wita, Złota Uliczka.
Ostatni dzień to wizyta we wrocławskim ZOO, w tym na nowej wystawie w Afrykarium. Jest to olbrzymi pawilon z kilkoma basenami, w którym można poznać mieszkańców środowisk wodnych różnych części Afryki, m.in. jeziora Tanganika, Morza Czerwonego, Kanału Mozambickiego.
11
Archiwum Aktualności